Bật mí 7 loại mặt nạ trái cây dành cho da nhờn hiệu quả #1

Fruta është një material që përdoret për të bërë maska ​​që i pëlqejnë shumë femrave. Në fruta ka shumë vitamina dhe minerale që ndihmojnë në sigurimin e lëndëve ushqyese për lëkurën në mënyrë shumë efektive. Por për çdo lloj lëkure, do të ketë vetëm disa lloje maskë frutash Përshtatet. Pra, a mund të përdorë një maskë frutash lëkura e yndyrshme? Le të zbulojmë gjithashtu Miss Tram – Qendra e Bukurisë Natyrore Ju lutem!

Mësoni rreth lëkurës së yndyrshme

Lëkura e yndyrshme është një lloj lëkure me gjëndra dhjamore tepër aktive që janë të prirura ndaj papastërtive dhe papastërtive. Zgjedhja e pastruesit të duhur të fytyrës maskë ushqyese Do të luajë një rol shumë të rëndësishëm në kontrollin e yndyrës dhe parandalimin e akneve për lëkurën.

Përdorimi i maskave natyrale nga frutat është shumë beninj dhe efektiv për lëkurën e yndyrshme, por ka disa pika që duhen mbajtur parasysh:

 • Kufizoni përzgjedhjen e frutave që janë plotësisht të ëmbla, sepse maska ​​nga këto fruta do të stimulojë lëkurën të prodhojë më shumë vaj.
 • Maskat për lëkurën e yndyrshme shpesh përdorin fruta të tharta, natyralisht acide. Prandaj, duhet të aplikoni një maskë dy herë në javë dhe të mbroni gjithmonë lëkurën tuaj nga dielli për të shmangur djegiet nga dielli.
 • Nëse keni lëkurë të yndyrshme, mund të aplikoni aloe vera dhe kastravec direkt në fytyrën tuaj. Por nëse lëkura juaj është lëkurë e ndjeshme me vaj, duhet të kombinoni përbërës të tjerë për të formuar një përzierje maske. Sepse xheli i aloe vera dhe lateksi në tranguj janë shumë irritues për llojet e ndjeshme të lëkurës.

Maska e frutave për lëkurë të yndyrshme.

Ka shumë fruta që mund të përdoren si maska ​​për lëkurën e yndyrshme, Miss Tram – Qendra e Bukurisë Natyrore dëshiron të ndajë 7 lloje maskash frutash për kujdesin e lëkurës, kontrollin e yndyrës dhe parandalimin e akneve:

1. Maskë me limon dhe të bardhë veze

Kur u pyetën se çfarë maske duhet të përdorë lëkura e yndyrshme, përgjigja e parë është një maskë nga limoni. Limoni përmban acide natyrale që ndihmojnë në largimin e yndyrës së tepërt, pastrojnë lëkurën dhe ndihmojnë lëkurën të bëhet më e ndritshme dhe më e lëmuar. E bardha e vezës është e pasur me proteina dhe lëndë ushqyese, të cilat ndihmojnë në reduktimin e rrudhave, rritjen e indit lidhor. Kombinoni limonin dhe të bardhën e vezës për të formuar një maskë që ndriçon lëkurën, shtrëngon poret, largon yndyrën e tepërt dhe ushqen në mënyrë efektive lëkurën.

maskë frutash për lëkurë të yndyrshme
Maska me limon dhe të bardhën e vezës pastron lëkurën, ndihmon që lëkura të jetë e ndritshme dhe e lëmuar

Si të bëni maskën:

 • Hapi 1: Rrihni 1 të bardhë veze, më pas përzieni me 1 lugë gjelle lëng limoni.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në fytyrën tuaj.
 • Hapi 3: Rreth 15-20 minuta, maska ​​është pothuajse e thatë, më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
Tham Khảo Thêm:  Bật Mí 10 Tips Dưỡng Môi Khi Trời Trở Lạnh Siêu Hiệu Quả

>>> Artikuj të rekomanduar: Sekreti për t’u kujdesur për lëkurën e thatë për t’u bërë e lëmuar – Faktorët kryesorë që e bëjnë lëkurën tuaj të thatë, 5 receta për të ndihmuar lëkurën e thatë të bëhet puçrra plot jetë.

2. Maskë me domate

Domatet përmbajnë shumë vitaminë C dhe janë të pasura me minerale që punojnë për të hequr yndyrën e tepërt, për të trajtuar melasmën dhe për të zbardhur lëkurën. Përveç kësaj, lëndët ushqyese në domate ndihmojnë gjithashtu në largimin e rrudhave në lëkurë, ngadalësojnë procesin e plakjes dhe mbajnë lëkurën rinore.

maskë domate për lëkurë të yndyrshme
Maska e domates punon për të hequr yndyrën e tepërt, për të trajtuar melasmën, për të lëmuar lëkurën e bardhë

Mënyra e përdorimit të maskës së domates është shumë e thjeshtë:

 • Hapi 1: Grini domatet për të marrë lëngun.
 • Hapi 2: Lëngun e aplikoni në fytyrë, masazhojeni për 3 minuta.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 15 minuta dhe lani fytyrën me ujë të ngrohtë.

Nëse dëshironi të jeni më i përshtatshëm, në vend që ta grini lëngun, mund ta prisni hollë domatjen dhe ta aplikoni në fytyrë.

3. Maskë me kastravec dhe të bardhë veze

Kastraveci ka një efekt shumë të theksuar në reduktimin e yndyrës, hapjen e poreve dhe parandalimin e njollave të akneve. Kastraveci përmban shumë ujë, vitamina C, E dhe minerale që ndihmojnë në ruajtjen e lagështirës, ​​rritjen e bardhësisë së lëkurës. E kombinuar me të bardhat e vezëve, do të formojë një maskë për të ushqyer lëkurën, për të kontrolluar yndyrën dhe për të fshirë në mënyrë efektive njollat ​​e akneve.

Maskë me kastravec dhe të bardhë veze
Maska me kastravec dhe të bardhë veze ndihmon në ushqimin e lëkurës, kontrollon yndyrën dhe fshin shenjat e akneve

Si të bëni maskën:

 • Hapi 1: Rrihni ½ të bardhat e vezëve, më pas përzieni me 2 lugë gjelle lëng kastraveci.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në fytyrën tuaj.
 • Hapi 3: Rreth 15-20 minuta, maska ​​është pothuajse e thatë, më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Nëse nuk keni kohë, mund ta prisni kastravecin në feta të holla, më pas ta aplikoni direkt në fytyrë, ta lini të veprojë për rreth 20 minuta dhe ta lani mirë fytyrën.

>>> Artikuj të ngjashëm: Shënime kur zbardhni lëkurën për lëkurë të ndjeshme – 2 shënime të rëndësishme kur zbardhni lëkurën për lëkurë të ndjeshme.

4. Maskë me luleshtrydhe dhe mjaltë

Luleshtrydhet përmbajnë shumë vitamina C, B, B6, acid folik, veçanërisht omega-3, të cilat kanë një aftësi të madhe për të stimuluar prodhimin e kolagjenit, duke e mbajtur lëkurën të lëmuar dhe rozë. Përveç kësaj, lëndët ushqyese në luleshtrydhe gjithashtu parandalojnë bakteret që janë të dëmshme për lëkurën, kanë veti të shkëlqyera anti-inflamatore dhe antibakteriale. Luleshtrydhet e kombinuara me mjaltë kanë efektin e balancimit të sasisë së vajit në lëkurë, duke siguruar lagështi dhe zbardhjen e lëkurës në mënyrë efektive.

Maska me luleshtrydhe dhe mjaltë
Maska me luleshtrydhe dhe mjaltë ndihmon në balancimin e sasisë së vajit në lëkurë, duke siguruar lagështi në lëkurë

Si ta bëni maskën si më poshtë:

 • Hapi 1: Grini 2 luleshtrydhe dhe përzieni me 1 lugë gjelle mjaltë të papërpunuar.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në fytyrë, masazhoni fytyrën për 3 minuta.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 15 minuta dhe lani fytyrën me ujë të ngrohtë.

5. Maska me ananas dhe mjaltë

Ananasi përmban shumë vitamina C, E dhe shumë minerale për të ndihmuar në zbardhjen e lëkurës. Përveç kësaj, ananasi ka edhe trajtim antibakterial, anti-inflamator dhe efektiv të akneve. I kombinuar me mjaltë, do të formojë një maskë hidratuese, kundër akneve dhe errësuese, e cila është shumë efektive për lëkurën e yndyrshme.

Tham Khảo Thêm:  Đồng hồ sinh học của da là gì? Cách chăm sóc da hiệu quả #1
Maska me ananas dhe mjaltë
Maska me ananas dhe mjaltë ndihmon në hidratimin, parandalimin e akneve dhe trajtimin e njollave të errëta në mënyrë shumë efektive

Si ta bëni maskën si më poshtë:

 • Hapi 1: Përzieni 3 lugë gjelle lëng ananasi dhe 1 lugë gjelle mjaltë të papërpunuar.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në fytyrë, masazhoni fytyrën për 3 minuta.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 15 minuta dhe lani fytyrën me ujë të ngrohtë.

6. Maskë për fytyrën me mollë, lëng limoni dhe kos

Mollët janë të pasura me vitamina C dhe A, të cilat ndihmojnë në sintezën e kolagjenit, rrisin elasticitetin dhe rigjenerojnë në mënyrë efektive lëkurën. Lëngu i limonit ndihmon në largimin e qelizave të vdekura dhe sebumit. Kosi ka një funksion antioksidant, duke ruajtur lagështinë për lëkurën. Kjo treshe formon një maskë efektive hidratuese dhe ndriçuese për lëkurën e yndyrshme.

Maskë frutash për lëkurë të yndyrshme
Maska e fytyrës me mollë, lëng limoni dhe kos hidraton dhe ndriçon në mënyrë efektive lëkurën

Si ta bëni maskën si më poshtë:

 • Hapi 1: Përzieni 2 lugë gjelle pure molle, ½ lugë çaji lëng limoni dhe 1 lugë gjelle kos pa sheqer.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në fytyrë, masazhoni fytyrën për 3 minuta.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 15 minuta dhe lani fytyrën me ujë të ngrohtë.

>>> Artikuj të rekomanduar: Sekretet e zbardhjes së fytyrës pa rrezet e diellit – 3 sekrete për të zbardhur në mënyrë efektive fytyrën tuaj pa ekspozimin në diell.

7. Maskë me avokado, lëng limoni dhe të bardhë veze

Avokado është një frut shumë beninj, i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Avokadot përmbajnë shumë omega 3, antioksidantë dhe janë të pasura me vitamina për të ndihmuar në parandalimin e plakjes dhe për të mbajtur lëkurën të shëndetshme. I kombinuar me limon dhe të bardhë veze, do të formojë një maskë efektive për lëkurën e yndyrshme, duke kontrolluar yndyrën dhe duke shtrënguar poret.

Maskë frutash për lëkurë të yndyrshme
Maska me avokado, lëng limoni dhe të bardhë veze ndihmon në ushqyerjen, kontrollin e vajit dhe shtrëngimin e poreve

Si ta bëni maskën si më poshtë:

 • Hapi 1: Rrihni 1 të bardhë veze.
 • Hapi 2: Përzieni 2 lugë avokado pure dhe 1 lugë çaji lëng limoni në të bardhat e vezëve.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në fytyrë, masazhoni fytyrën për 3 minuta.
 • Hapi 4: Relaksohuni për 15 minuta dhe lani fytyrën me ujë të ngrohtë.

5 gabime kur vendosni një maskë për lëkurën

1. Mbani një maskë për fytyrën çdo ditë

Aplikoni një maskë çdo ditë për lëkurë të bukur, aplikoni një maskë disa herë në ditë për ta bërë lëkurën më të bukur? Jo, ky është në fakt gabimi juaj. Nuk duhet të abuzoni me kaq tepër maskën për lëkurën, jo vetëm që nuk është e bukur por ka edhe rezultat të kundërt duke ndikuar negativisht në lëkurë. Maskën duhet ta aplikoni maksimumi 2 deri në 3 herë në javë, dhe pas aplikimit të maskës, duhet të masazhoni butësisht fytyrën tuaj për të depërtuar thellë në lëndët ushqyese. Pra, nëse aplikoni një maskë çdo ditë, problemi që çon në këtë është se epiderma e re do të dëmtohet dhe do të humbasë rezistencën.

2. Provoni të gjitha maskat, mos lini asnjë

Sintetizoni llojet më themelore të lëkurës, do të ketë 5 lloje bazë: lëkurë me vaj, lëkurë të thatë, lëkurë të kombinuar, lëkurë të dëmtuar dhe lëkurë të ndjeshme. Dhe çdo lloj lëkure do të jetë një lloj, një numër i llojeve të ndryshme të maskave, jo të gjitha maskat mund të përdoren. Prandaj, kur abuzoni shumë me maskat për kujdesin e lëkurës, lëkura juaj do të ketë reagime të padëshiruara.

Tham Khảo Thêm:  Mẹo tẩy tế bào chết từ cám gạo cho da đẹp hoàn hảo HOT 2023

>>> Artikuj të ngjashëm: Çfarë lloj maske argjile duhet të përdor për lëkurën me akne me vaj – 3 receta maskash me argjilë janë të përshtatshme për lëkurën me akne.

3. Aplikoni vetëm maska ​​DIY

Nëse saktësisht, nëse jeni një person që mëson dhe konsultohet me formulën e duhur për të përcaktuar llojin e duhur të lëkurës, aplikimi i maskave shtëpiake është një gjë e mirë. Por problemi është se ne nuk do të jemi në gjendje të bëjmë maska ​​shtëpiake dhe lëndë ushqyese si prodhuesit profesionistë dhe spa, kështu që aplikimi i maskave shtëpiake shpesh nuk do të sjellë rezultate.Shumë efektiv në kujdesin e lëkurës.

4. Subjektivisht mos u kujdesni për lëkurën rreth syve

Lëkura rreth syve konsiderohet zona më e ndjeshme dhe më e pambrojtur në krahasim me pjesët e tjera të trupit, sepse është rreth një e katërta e trashësisë së lëkurës normale. Gjithashtu për këtë arsye ka nevojë për më shumë kujdes, apo jo? Por njerëzit shpesh do ta injorojnë këtë problem, këtë zonë të lëkurës më shumë se të gjitha zonat e tjera të lëkurës. Kur bëhet fjalë për plakjen, lëkura rreth syve plaket së pari dhe na lejon ta vërejmë atë së pari, më herët se zonat e tjera të lëkurës.

5. Aplikoni maskën e hollë dhe të hollë

Maskat normale për kujdesin e lëkurës do të kenë një kosto të lartë dhe aktualisht janë të pakta, kështu që shumë prej jush do të aplikojnë një përhapje të hollë, të hollë dhe të pabarabartë. Arsyeja pse kujdesi për lëkurën nuk po përparon është se jeni shumë i kursyer. Sepse ju duhet të zvogëloni një sasi të mjaftueshme në mënyrë që lëkura juaj të grumbullojë dhe thithë më shumë lëndë ushqyese. Kur aplikoni një maskë të hollë, ajo thahet shumë shpejt, dhe kur thahet, e bën fytyrën të pakëndshme, por lëndët ushqyese nuk mund të depërtojnë më thellë në lëkurë. Prandaj, kur jeni kujdesur për lëkurën tuaj, nuk duhet ta sekretoni atë.

Kështu që, Miss Tram – Qendra e Bukurisë Natyrore ndau rreth maskave efektive të frutave që ushqejnë lëkurën për lëkurë të yndyrshme. Aplikoni rregullisht fytyrën tuaj dy herë në javë dhe mbani një dietë të shëndetshme për të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të bukur. Ju uroj të keni gjithmonë një lëkurë të mirë!

Shihni më shumë rreth lajmeve – Sekretet e tjera të bukurisë së Miss Tram – Qendra e Bukurisë Natyrore:

Zgjedhja e një maske frutash për lëkurë të thatë të ndjeshme

Përmbledhje e maskave më të mira të fytyrës me patate

Largoni ngushtësinë e lëkurës së thatë me metoda të thjeshta

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bật mí 7 loại mặt nạ trái cây dành cho da nhờn hiệu quả #1 . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *