30 Sai Lầm Khi Chăm Sóc Da Bạn Cần Biết Để Tránh

Si grua, të gjithë duan të kenë një lëkurë të bukur. Megjithatë, jo të gjithë kanë fatin të kenë një lëkurë pa të meta. Në veçanti, ka shumë gabimet themelore të kujdesit të lëkurës Por shumë njerëz shpesh vuajnë nga ajo, duke e bërë lëkurën të prirur për shumë probleme.

Për të optimizuar hapat tuaj të përditshëm të kujdesit të lëkurës, provoni t’i kontrolloni këto Gabimet kur kujdeseni për lëkurën por Miss Tram – Qendra e Bukurisë Natyrore Rendisni më vonë

Këshilla 30 gabimet e zakonshme kur kujdeseni për lëkurën e grave

1. Mos përdorni pastrues grimi çdo natë

mos hiqni gabimet e grimit kur kujdeseni për lëkurën bazë
Mos përdorni pastrues grimi çdo natë

Pavarësisht nëse vishni grim apo jo, ju duhet të hiqni grimin çdo natë. Për shkak të mbetjeve kozmetike të kremrave dhe locioneve, kremrat kundër diellit që ngjiten thellë nën pore janë gjithashtu shumë të vështira për t’u hequr tërësisht nga pastruesit e fytyrës.

2. Përdorni rregullisht produkte për heqjen e grimit dhe peceta të lagura

Duhet të përdoret vetëm ind për heqjen e grimit ose peceta të lagura kur është shumë urgjente, përndryshe qëndroni absolutisht larg këtyre produkteve. Për shkak se ato përmbajnë shumë detergjentë dhe aroma të forta, ato irritojnë lehtë lëkurën.

3. Mos e lani fytyrën me pastrues në mëngjes

Shumë gra mendojnë se natën nuk janë të ekspozuara ndaj papastërtive, ndaj nuk kanë nevojë të përdorin pastrues në mëngjes. Por JO – metabolizmi dhe detoksifikimi i lëkurës gjatë natës sekreton shumë vaj dhe papastërti në lëkurë, për të mos përmendur mbetjet kozmetike nga kremi. Prandaj, lëkura duhet të përdoret në mbrëmje.

>>> Artikuj të ngjashëm: Procedura e duhur për larjen e fytyrës – Ju ndihmon të kuptoni më mirë hapat më standardë të larjes së fytyrës të rekomanduara nga KTV-të e banjës për t’u aplikuar.

4. Lajeni fytyrën me ujë të nxehtë

Lëkura e fytyrës është shumë e hollë dhe e ndjeshme, përdorimi i ujit “shumë të ngrohtë” do të bëjë që lëkura të humbasë vajrat e saj natyrale – lëkura është e prirur ndaj tharjes dhe poret gjithashtu zgjerohen.

5. Mos përdorni toner

Toneri është një hap pastrimi, duke balancuar pH-në e lëkurës dhe duke mbështetur në mënyrë efektive përthithjen e lëndëve ushqyese nga kremi. Pa toner, hapat e ardhshëm të kujdesit të lëkurës nuk do të nxisin 100% të përdorimit të tij.

Tham Khảo Thêm:  Top 10+ thực phẩm giúp trẻ hóa da từ bên trong HOT 2023

6. Eksfolimi në mënyrë jo të duhur

Eksfolimi jo i duhur
Eksfolimi jo i duhur

Eksfolimi i tepërt do të hollojë lëkurën dhe nëse është shumë pak, lëkura është e prirur ndaj problemeve me aknet. Pra, ju duhet vetëm të bëni eksfolim 1-2 herë në javë për zhvillimin më të mirë të lëkurës.

7. Nuk e di llojin e lëkurës

Njohja se si është lëkura juaj është një kërkesë themelore për kujdesin e lëkurës. Megjithatë, jo të gjithë e dinë se çfarë lloj lëkure kanë: lëkurë normale, lëkurë të yndyrshme, lëkurë të thatë apo lëkurë të kombinuar? Kjo e bën shumë të vështirë për ju gjetjen e kozmetikës së duhur.

8. Përdorimi i produkteve të papërshtatshme për kujdesin e lëkurës

Shumica e linjave kozmetike do të kenë përdorimet e tyre shoqëruese. Për shembull, hidratuesi do të përfshijë: zbardhjen, trajtimin e akneve, trajtimin e melasmës, kundër plakjes, … dhe mund të jetë i përshtatshëm vetëm për lloje të caktuara lëkure. Nëse zgjidhni kozmetikën e gabuar, sado e mirë apo e shtrenjtë të jetë, nuk do të sjellë rezultatet e dëshiruara për lëkurën tuaj. (Referojuni si të njihni alergjitë kozmetike dhe trajtimin më të sigurt dhe më efektiv).

9. Mos i kushtoni rëndësi datës së skadencës së kozmetikës

Shumica e produkteve kozmetike kanë data të ndryshme skadence dhe skadence (pas hapjes së kapakut). Prandaj, kur zgjidhni të blini produkte kozmetike, duhet t’i kushtoni vëmendje HSD-së dhe kur të filloni ta përdorni, duhet t’i kushtoni vëmendje datës së skadencës pas hapjes së kapakut. Përndryshe, shëndeti i lëkurës tuaj do të ndikohet shumë.

10. Mos aplikimi i mjaftueshëm i kremit kundër diellit

Sasia e kremit diellor të mjaftueshëm për fytyrën ka nevojë për rreth 2mg krem, e barabartë me 1cm2 lëkurë. Shumë gra nuk e aplikojnë mjaftueshëm këtë dozë sepse “kanë frikë nga bllokimi i lëkurës”.

11. Përdorimi i shumë produkteve të specializuara

Lëkura ka shumë probleme si p.sh.: puçrra, pigmentim, ton të pabarabartë të lëkurës, plakje të lëkurës…duke bërë që shumë femra të shqetësohen dhe dëshirojnë ta rregullojnë shpejt. Por, nëse përdorni shumë produkte speciale në një rutinë për kujdesin e lëkurës, lëkura do ta ketë të vështirë t’i përthithë të gjitha. Është mirë që çdo problem të lëkurës të trajtohet një nga një, ose të konsultoheni me një dermatolog për të pasur një orar kujdesi dhe për të përdorur kremin e duhur.

12. Mban kremin kundër diellit gjatë gjithë ditës në fytyrë

Mos përdorni krem ​​kundër diellit gjatë gjithë ditës në fytyrën tuaj
Mban kremin kundër diellit gjatë gjithë ditës

Pavarësisht se sa “i vërtetë” është kremi kundër diellit, ai është efektiv vetëm për 4-5 orë më së shumti. Prandaj, mbajtja e kremit kundër diellit gjatë gjithë ditës në fytyrë jo vetëm që nuk ka efekt, por edhe e bën lëkurën të fshehtë dhe bllokon lehtësisht poret.

13. Prekja e tepërt e fytyrës

Këtë zakon e hasin shumica e femrave dhe meshkujve. Duart tona përmbajnë shumë baktere. Prekja e fytyrës do të krijojë pa dashje kushte që bakteret në duart tuaja të depërtojnë në fytyrën tuaj, duke ndikuar në shëndetin e lëkurës tuaj. Sidomos me lëkurë të prirur ndaj akneve.

14. Mos përdorni produkte kundër plakjes

Pas moshës 24 vjeç, lëkura e grave fillon të shfaqë shenja plakjeje. Nëse “kujdeseni” vetëm për zbardhjen e lëkurës dhe trajtimin e akneve, lëkura juaj do të përkeqësohet shpejt më vonë. Prandaj, preferohet përdorimi i produkte kundër plakjes për të shtuar më shumë lëndë ushqyese dhe për të ruajtur bukurinë e lëkurës.

Tham Khảo Thêm:  Phun xăm thẩm mỹ vào thời gian nào trong ngày là tốt nhất?

15. Aplikimi i produkteve të kujdesit të lëkurës në drejtimin e gabuar

Kur lani fytyrën ose aplikoni losion, jo të gjithë e dinë që është e nevojshme të masazhoni në drejtim nga poshtë lart, nga brenda në jashtë. Nëse e bëni në drejtim të kundërt, lëkura do të ulet shumë shpejt.

16. Grim gjatë ushtrimeve

Aktiviteti fizik do të bëjë që trupi të nxehet, poret të zgjerohen dhe djersa të prodhohet më shumë. Nëse vishni grim gjatë ushtrimeve, ajo shtresë e grimit do të bllokojë lëkurën tuaj dhe do të shkaktojë lehtësisht puçrra fytyre.

17. Mos pastroni rregullisht sendet që bien në kontakt me fytyrën

Telefonat, peshqirët e fytyrës, këllëfët e jastëkëve, maskat dhe mjetet e grimit, nëse nuk pastrohen rregullisht dhe mirë, do të jenë një mjedis ideal për shumëzimin e baktereve. Që atëherë, lëkura është shumë e prirur ndaj akneve.

18. Moszgjedhja e duhur e peshqirit të fytyrës

Duke mos zgjedhur peshqirin e duhur
Duke mos zgjedhur peshqirin e duhur

Peshqirët e bërë nga materiale jo absorbuese, të vrazhda dhe të lyera në përgjithësi nuk janë të përshtatshëm për pastrimin e fytyrës. Madje mund të shkaktojë dëmtim të lëkurës së fytyrës nëse pastrohet rregullisht. Prandaj, duhet t’i kushtoni vëmendje zgjedhjes së peshqirëve për fytyrën me kujdes.

19. Përdorni maskën “pa dallim”

Lëkurë me vaj, lëkurë të thatë, lëkurë të prirur ndaj akneve ose lëkurë të ndjeshme janë mjaft marramendëse për maskat. Prandaj, përpara se të përdorni ndonjë maskë, duhet të shikoni përbërësit dhe përdorimet në mënyrë që të mos shkaktoni acarim në lëkurë. Gjithashtu duhet t’i kushtoni vëmendje, mos e aplikoni maskën shumë herë në javë (rreth 2-3 herë është më e arsyeshme).

20. Mos e avulloni fytyrën

Me situatën aktuale të ndotjes së mjedisit dhe pluhurit të imët, sauna e rregullt (1-2 herë/javë) do t’ju ndihmojë të detoksifikoni në mënyrë efektive lëkurën tuaj. Përndryshe, lëkura e fytyrës shpesh do të përballet me probleme të tilla si mpirje, akne të fshehura dhe më pak elasticitet për shkak të pluhurit të imët që depërton thellë në lëkurë.

Për të detoksifikuar lëkurën tuaj shpejt dhe në mënyrë efektive, ju mund të zgjidhni Trajtim detoksifikimi i lëkurës me maskë CO2.

Sipas dermatologëve në Miss Tram, kujdesi për lëkurën – detoksifikim me maskë CO2 është një metodë për të përmirësuar problemet e lëkurës në një mënyrë shumë efektive. Sepse përveç aftësisë për detoksifikim, maska ​​CO2 ndihmon edhe në rritjen e kolagjenit, rigjenerimin e lëkurës së dëmtuar në mënyrë që lëkura të jetë vërtet e shëndetshme dhe e bukur nga brenda.

Maska detoksike CO2 është e përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës, ndaj ky është një nga shërbimet e zgjedhura nga shumë klientë në Miss Tram – Natural Beauty Center gjatë këtij “sezoni” ndotjeje dhe sëmundjesh.

>>> Artikull i ngjashëm: Trajtimi standard i kujdesit për lëkurën në spa – Prezantimi i metodave dhe procedurave më të nxehta të bukurisë dhe kujdesit të lëkurës sot.

21. Mos monitoroni gjendjen e lëkurës

Nëse rregullisht i kushtoni vëmendje lëkurës tuaj, do të zbuloni shpejt nëse lëkura juaj po bëhet më e mirë, më e zbehtë, poret e zmadhuara ose puçrrat, pigmentimi apo jo… për të gjetur shpejt një mënyrë për ta kapërcyer atë. Përndryshe, kur problemet e lëkurës duken të dukshme, do të shpenzoni më shumë kohë dhe përpjekje për të “rinovuar” lëkurën tuaj.

22. Përdorni një formulë për kujdesin e lëkurës gjatë gjithë vitit

Moti, temperatura dhe klima ndikojnë në nevojat e lëkurës. Nëse dimri hidraton vetëm normalisht, ose vera përdor një krem ​​me teksturë të rëndë, atëherë me siguri lëkura do të ketë shumë probleme me aknet dhe plakjen.

Tham Khảo Thêm:  Chế độ dinh dưỡng & những lưu ý sau phun mí mắt CHUẨN #1

23. Nuk pini mjaftueshëm ujë

Të gjithë e kuptojnë se uji i pijshëm është shumë i rëndësishëm. Por jo të gjithë e bëjnë atë sa duhet dhe si duhet. Ju duhet të pini ujë të mjaftueshëm dhe veçanërisht të pini ujë në kohën e nevojshme: sapo të zgjoheni, 30 minuta para ngrënies, 1 orë para gjumit, …

24. Mos fokusimi tek gjumi

Duke mos u fokusuar tek gjumi
Duke mos u fokusuar tek gjumi

Gjumi ndikon shumë në rikuperimin dhe rigjenerimin e lëkurës. Nëse nuk bëni gjumë të mjaftueshëm dhe të duhur, të nesërmen, do të vini re se lëkura juaj është e shurdhër dhe pa jetë. Prandaj, mos lejoni që qëndrimi deri vonë të bëhet zakon.

25. Mos i kushtuar vëmendje të ushqyerit

Të kesh një dietë të varfër, ushqime të yndyrshme, të pasura me sheqer, ushqime të nxehta pikante… do të bëjnë që lëkura të mungojnë lëndët ushqyese dhe vitaminat, lëkurës i mungon rezistenca dhe është shumë e ndjeshme ndaj efekteve negative nga jashtë.

>>> Këndi i mirë i ndarjes: Ushqimet më efektive kundër plakjes së lëkurës – Lexoni dhe gjeni më shumë përvoja të mira për veten tuaj!

26. Përtac për të ushtruar

Qëndrimi i ulur bën që toksinat në trup të mos lirohen dhe të grumbullohen në mëlçi, nën lëkurë etj. Kjo ndikon shumë në rininë dhe shëndetin e lëkurës. Madje, lëkura është e prirur ndaj shumë problemeve, veçanërisht puçrrave.

27. Përdorimi i pajisjeve elektronike në errësirë

A e dini se rrezatimi nga pajisjet elektronike ka po aq efekte negative sa rrezet UV. Në veçanti, përdorimi i pajisjeve elektronike në errësirë ​​do të bëjë që lëkura të preket drejtpërdrejt, gradualisht lëkura do të bëhet e shurdhër, veçanërisht melasma dhe njollat.

Përdorimi i pajisjeve elektronike në errësirë
Përdorimi i pajisjeve elektronike në errësirë

28. Mos e lani fytyrën pasi të keni larë flokët

Procesi i larjes me shampo shpesh shkakton ngjitjen e flluskave të sapunit dhe flluskave të ujit në fytyrë (në këto shkume përmbajnë shumë detergjentë dhe papastërti), nëse nuk i kushtoni vëmendje larjes së fytyrës pas larjes së flokëve, lëkura juaj do të dëmtohet. ndikojë.

29. Mos mbani syze dielli (sidomos kur është me diell)

Zona e syve është shumë e ndjeshme, por është më pak e kujdesshme dhe e mbrojtur. Kjo është arsyeja pse këmbët e sorrës shfaqen gjithmonë të parat në këtë zonë. Prandaj, mbani gjithmonë syze dielli kur dilni, do të mbroni sytë dhe do të parandaloni në mënyrë efektive shenjat e plakjes.

30. Ndiqni gjithmonë këshillat e bukurisë

Informacioni rreth këshillave tani është i lehtë për t’u gjetur në forume dhe rrjete sociale. Megjithatë, duhet të zgjidhni dhe të përdorni mënyrën më “të zgjuar”, sepse jo të gjitha informacionet janë të sakta dhe efektive për lëkurën tuaj.

Shpresojmë se artikulli i mësipërm do t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë Gabimet e zakonshme të kujdesit të lëkurës. Miss Tram – Qendra e Bukurisë Natyrore Ju uroj të keni gjithmonë lëkurën më të bukur të shëndetshme!

Shihni më shumë rreth lajmeve – Sekretet e Bukurisë së Miss Tram – Qendra e Bukurisë Natyrore:

A duhet të vesh grim nëse kam akne?

Trajtimi më i avancuar i kujdesit toksik të lëkurës sot

Historia e Bukurisë dhe Kujdesit të Lëkurës së Vietnamit

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 30 Sai Lầm Khi Chăm Sóc Da Bạn Cần Biết Để Tránh . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *